Preview

Home / News

Aug 9, 2018



November 6th Election Results

The following are the results from Equality NC and Equality NC Action Fund PAC-endorsed candidate elections in the 2018 Midterms.

U.S. House of Representatives

District 2- Linda Coleman -- Lost
District 4- David Price -- Won
District 5- DD Adams -- Lost
District 6- Ryan Watts -- Lost
District 7- Kyle Horton -- Lost
District 8- Frank McNeill -- Lost
District 9- Dan McCready -- Lost
District 10- David Brown -- Lost
District 11- Phillip Price -- Lost
District 12- Alma Adams -- Won
District 13- Kathy Manning -- Lost

State House of Representatives

District 2- Darryl Moss -- Lost
District 8- Kandie Smith -- Won
District 9- Kris Rixon -- Lost
District 11- Allison Dahle -- Won
District 13- Pene DiMaio -- Lost
District 15- Dan Whitten -- Lost
District 16- John Johnson -- Lost
District 18- Deb Butler -- Won
District 19- Marcia Morgan -- Lost
District 20- Leslie Cohen -- Lost
District 26- Linda Bennett -- Lost
District 29- Maryann Black -- Won
District 30- Marcia Morey -- Won
District 31- Zack Hawkins -- Won
District 34- Grier Martin -- Won
District 35- Terence Everitt -- Won
District 36- Julie von Haefen -- Won
District 37- Sydney Batch -- Won
District 50- Graig Meyer -- Won
District 54- Robert Reives -- Won
District 56- Verla Insko -- Won
District 57- Ashton Clemmons -- Won
District 59- Steven Buccini -- Lost
District 60- Cecil Brockman -- Won
District 61- Mary Price (Pricey) Harrison -- Won
District 62- Martha Shafer -- Lost
District 63- Erica McAdoo -- Lost
District 64- Elliot Lynch -- Lost
District 68- Rick Foulke -- Lost
District 69- Jennifer Benson -- Lost
District 74- Terri LeGrand -- Lost
District 75- Dan Besse -- Lost
District 77- Bonnie Dawn Clark -- Lost
District 82- Aimy Steele -- Lost
District 83- Gail Young -- Lost
District 84- Allen Edwards -- Lost
District 85- Howard Larsen Lost
District 86- Tim Barnsback -- Lost
District 87- Amanda Bregel -- Lost
District 89- Greg Cranford -- Lost
District 92- Chaz Beasley -- Won
District 93- Ray Russell -- Won
District 95- Carla Fassbender -- Lost
District 96- Kim Bost -- Lost
District 97- Natalie Robertson -- Lost
District 98- Christy Clark -- Won
District 100- John Autry -- Won
District 101- Carolyn Logan -- Won
District 103- Rachel Hunt -- Lost
District 104- Brandon Lofton -- Won
District 105- Wesley Harris -- Won
District 109- Susan Maxon -- Lost
District 114- Susan Fisher -- Won
District 116- Brian Turner -- Won
District 117- Gayle Kemp -- Lost
District 118- Rhonda Cole Schandevel -- Lost

State Senate

District 1- Cole Phelps -- Lost
District 2- Ginger Garner -- Lost
District 8- David Sink -- Lost
District 9- Harper Peterson -- Won
District 10- Vernon Moore -- Lost
District 15- Jay Chaudhuri -- Won
District 16- Wiley Nickel -- Won
District 17- Sam Searcy -- Won
District 18- Mack Paul -- Lost
District 19- Kirk DeViere -- Won
District 20- Floyd B. McKissick, Jr. -- Won
District 22- Mike Woodard -- Won
District 23- Valerie Foushee -- Won
District 24- J.D. Wooten -- Lost
District 25- Helen Probst Mills -- Lost
District 27- Michael Garrett -- Won
District 30- Jen Mangrum -- Lost
District 31- John Motsinger, Jr. -- Lost
District 34- Beniah McMiller -- Lost
District 35- Caroline Walker -- Lost
District 37- Jeff Jackson -- Won
District 38- Mujtaba Mohammed -- Won
District 39- Chad Stachowicz -- Lost
District 41- Natasha Marcus -- Won
District 42- Ric Vandett -- Lost
District 43- Altriese Price -- Lost
District 46- Art Sherwood -- Lost
District 47- David Wheeler -- Lost
District 48- Norm Bossert -- Lost

District Attorney

Durham- Satana Deberry -- Won
Mecklenburg- Spencer Merriweather -- Won

Mecklenburg County Commissioners

At Large- Pat Cotham -- Won
At Large- Trevor Fuller -- Won
District 3- George Dunlap -- Won
District 4- Mark Jerrell -- Won
District 6- Susan Rodriguez-McDowell -- Won

New Hanover County Commissioners

District 2- Julia Olson-Boseman -- Won

New Hanover School Board

Judy Justice -- Won

Orange County Clerk of Superior Court

Mark Kleinschmidt -- Won

Pender County Commissioners

District 2- Carol Johnson -- Lost

Wake County Commissioners

District 1- Sig Hutchinson -- Won
District 2- Matt Calabria -- Won
District 3- Jessica Holmes -- Won
District 4- Susan Evans -- Won
District 6- Greg Ford -- Won
District 7- Vickie Adamson -- Won

Wake County Clerk of Superior Court

Jennifer Knox -- Lost

Wilkes County Commissioners

L.B. Prevette -- Lost

NC Supreme Court

Anita Earls -- Won

Court of Appeals

Seat 1- John Arrowood -- Won
Seat 2- Toby Hampson -- Won
Seat 3- Allegra Collins -- Won

Superior Court

District 10D: Seat 1- Keith Gregory -- Won
District 18A: Seat 1- Lora Christine Cubbage -- Won
District 18D: Seat 1- Gavin Reardon -- Lost
District 26E: Seat 1- Donnie Hoover -- Won

District Court

District 14: Seat 6- Amanda Maris -- Win
District 26A: Seat 2- Donald Cureton -- Lost
District 26F: Seat 2- Khalif Rhodes -- Lost

Latest Tweets

Updates

Stay In Touch

Want to stay updated on the work of Equality North Carolina and the happenings in our state that affect the most vulnerable North Carolinians? Sign up for our updates.